×
Otevírací doba
  • Po: ZAVŘENO
  • Út - Čt: 9:00 - 16:00
  • Pá - So: ZAVŘENO
  • Ne: 9:00 - 16:00

Aktuálně je

ZAVŘENO

×
Vstupné
Dospělí80 Kč

Žáci 6 - 15 let50 Kč

Snížené (studenti 15 – 26 let; senioři nad 65 let)50 Kč

Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a až 4 děti do 15 let)180 Kč

Děti do 6 letzdarma

×
Dostupné služby
Psipovoleno

Restauracev objektu

Záchodv objektu

Parkovištěpro 30 aut

Custom Image
Jitřenka východu
Do 2. poloviny 19. století byl Frenštát nevelké podhorské městečko. Rok 1848 však sebou přinesl významné politické, hospodářské a kulturní změny.

 

Pod jejich vlivem se město i jeho historické jádro měnilo do dnešní podoby. Byla postavena reprezentativní radnice (1891), textilní továrny a jiné významné objekty. V tomto období se také budují mosty, komunikace, železniční trať (v provozu od 1889) a nádraží (1888). Postátnění veřejné správy po roce 1848 je provázeno novou organizací politické správy, vznikem politických a soudních okresů. Pro Frenštát se politickým okresem stal Místek s okresním hejtmanstvím.
V roce 1863 byl starostou zvolen Valentin Kostelník. Byl úspěšným průmyslníkem, spoluzakladatelem tkalcovského průmyslu, osvícený politik, poslanec zemského sněmu a říšské rady ve Vídni (do 1865), podněcovatelem národního života a zakladatelem Občanské besedy. Za jeho působení byla zavedena čeština jako úřední jazyk. Svým pokrokovým a vlasteneckým zaměřením ovlivnil okolí, takže Frenštát dostal přízvisko "Jitřenka východu".
Hlavní místo v expozici Jitřenka východu zaujímá nábytek a lustr z tzv. literárního salónu Bohušky Křenkové (vnučky osvíceného politika a vlastence V. Kostelníka). Patřila k místní podnikatelské rodině, která vlastnila textilní továrny ve Frenštátě. Křenkům patřil i dům č. 20 na frenštátském, ve kterém hostili celou řadu celebrit, např. F. Palackého, F. L. Riegra nebo F. X. Šaldu.
Snahy o národní uvědomění sahají ve Frenštátě do šedesátých let. V popředí oněch snah stojí Občanská beseda (1861-1931). Jejím posláním bylo "ne mečem, hrozbami, ale vzděláním a humanitou musíme se domáhati čestného postavení, jaké nám dozajista již dávno po právu náleží." Beseda patřila k nejstarším na Moravě, pořádala přednášky, účastnila se národních slavností a vlasteneckých táborů, na kterých byl Valentin Kostelník častým řečníkem. Zúčastnila se i kladení základního kamene Národního divadla roku 1868, a v témže roce odhalila pamětní desku F. Palackému v jeho rodných Hodslavicích.
Ve vlasteneckém a kulturním prostředí vzniklo dalších asi 20 spolků, což byl na malé městečko úctyhodný počet. Existenci a činnost těchto spolků dokumentují předměty a fotografie, doplněné spolkovými prapory.
K atraktivním exponátům patří sbírka knoflíků, broží a spínadel od P. Josefa Slavíčka. Byl vášnivým sběratelem nejen knoflíků a církevních plastik, ale i hodin, dýmek, lidových maleb na skle nebo zkamenělin. Vystavené knoflíky a brože představují jen zlomek jeho sbírky. Na lepenkové kartony instaloval knoflíky sám.  
K vzácným dochovaným památkám patří např. vystavená dámská pelerínka nebo plesové hedvábné šaty z období biedermeieru.
Kromě toho se v místnosti nachází: znak c. k. pošty z domu č. 34, buben s paličkami, který se používal při ohlašování úředních vyhlášek, umělecky vyřezávané židle s vlasteneckými motivy od Jana Knebla.

 


Soubory ke stažení

pdf Katalog k expozici Jitřenka východu3.57 MB

Fotoalbum

Kontakt

Muzeum Frenštát pod Radhoštěm
Horní 220
744 01 Frenštát pod Radhoštěm, Česká republika

Telefon: +420 556 835 936
E-mail: frenstat@muzeumnj.cz

Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace
28. října 51/12
741 01 Nový Jičín, Česká republika

Telefon: +420 556 701 156
E-mail: sekretariat@muzeumnj.cz

datová schránka: 82qk6cr

Moravskoslezský kraj

Image
Image

Najdete nás

Instagram Muzea Novojičínska
Facebook Muzea Frenštát p. R.
Zřizovatel
Image
Image
Partneři
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image